Bugün : 21 Ekim 2019 | Ana Sayfam Yap | Favorilerime Ekle | RSS | Canlı Yayın | Künye | Üyelik |
BDP’li Demirtaş, müzakereler tekrar sürdürülsün
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Batman'da belediyenin Hürriyet Mahallesi'ndeki Şerzan Kurt Parkı'nda düzenlediği Ramazan şenliğine katıldı. Şenliğe Demirtaş’ın yanı sıra milletvekilleri Nursel Aydoğan, Ayla Akat Ata ile kalabalık bir kitle katıldı.

Demirtaş, şenlikte müzik programının Hakkari ve Şemdinli'de hayatlarının kaybedenler için kaldırıldığını belirterek, “Bu gün mübarek ramazanın bir başka günü, oruç tutanların, dua edenlerin hepsinin Allah dualarını orucunu kabul etsin. Orucunu tutarken de namazını kılarken de en fazla barış için dua ediyorlar Allah duanızı kabul etsin. Bu gün aslında arkadaşlarımız burada bir şölen hazırlığı yapmıştı. Ramazan ayı boyunca halk şölenleri gerçekleşecekti. Fakat arkadaşlarımız bu gün yaşanan çatışmalardaki ölümler nedeniyle programın müzik kısmını iptal ettiler. Yaşanan ölümlere acılara saygının gereği olarak bu akşam müzik programımız olmayacak.” Dedi.

En fazla barış isteyen taraf olduklarını belirten Demirtaş, “Bu gün yaşanan ölümler olmasın diye mitingler yapan yürüyüşler yapan biz olduk. Fakat bu güne kadar karşımızda barış iradesi görmedik. Biz barış için sokağa çıktığımızda AKP’nin copu, gazından başka bir şey görmedik.” Diye konuştu.

Barışı sağlamak için mücadele ettiklerini belirten Demirtaş, sanki BDP bu savaşı istiyormuş gibi faturayı kendilerine çıkarmaya çalıştıklarını ileri sürerek “20 yaşında gencecik askerler tabutlarla evlerine ailelerine gönderiliyor. Arkasından büyük bir milliyetçilikle şehit edebiyatı yapılıyor. O genç askere gitmeden önce kıymetini bilmiyorsun. O gençleri sokakta copluyorsun. O gençleri üniversiteden atıyorsun. İşsiz bırakıyorsun. Her türlü hakareti yapıyorsun yetmiyor zorla askere gönderiyorsun yaşamını yitirince de onun üzerinden şehit edebiyatı yapıyorsun.” Şeklinde konuştu.

Medyanın yaşanan çatışmalara duyarsız kaldığına dikkat çeken Demirtaş, “bu kadar savaş acı yaşanırken medyanın da kendi sorumluluğunu payını bilmesi lazım. Her gün onlarca insan yaşamını yitiriyor ortada büyük bir savaş var Ama gece gündüz tatil yörelerinin programını, yemek programlarını yapıyorlar. Burada kan gövdeyi götürüyor, her gün onlarca insan canını veriyor ama medya aldığı talimat gereği bütün bunların üstünü örtüyor. Bütün bunlar olmuyormuş gibi davranıyor. Halep’ten Şam’dan canlı yayın yapan Türk medyası Şemdinli’yi 13 gündür görmüyor.” Dedi.

Sorunun çözümü için müzakerelerin tekrar sürdürülmesi gerektiğine dikkat çeken Demirtaş,

Sorun, müzakerelerle, diyalogla çözülsün densin. Bakın o zaman siyaset daha güçlü devreye girer. BDP Daha güçlü bir şekilde devreye girer. İmralıda’ki tecride son versinler. Oslo’da İmralı’da yürüyen müzakerelerin yeniden başlamasının kime ne zararı var.” Diye konuştu.

Çukurca’da Hakkari’de çocuğu asker olan ana yine oğlu gerillada dağda olan bir ananın başını yastığa koyamadığını uyuyamadığını söyleyen Demirtaş şunları ifade etti. “O analar eğer barış istiyorsa Tayip Erdoğan savaş isteyemez. En çok savaşa karşı çıkması gereken Türk analarıdır. Türk babalarıdır. Bu savaş sizin savaşınız değil. Nasıl Kürtler, barış anaları bu savaşa karşı çıkıyorsa Türk anaları da karşı çıkmalıdır. Gerekirse karakolların kapısına dayanmalı, askerlik şubesine dayanmalı, valiliklere gitmeli evlatlarının hesabını sormalıdır. Şemdinli’de Çukurca’da benim oğlumu niye savaştırıyorsunuz demelidir. Bu kirli savaşa evladımı vermiyorum demelidir. Türk anaları bunu istemelidir ki eşitlikte barışta kardeşlikte gelişebilsin.”

Suriye’deki gelişmeleri de değerlendiren Demirtaş, “Elbette Esad bas rejimi Esad faşizmi de çökecektir.  Bundan şüphemiz yoktur. Ama oradaki halkların hepsinin özgürlüğünden biz mutluluk duyarız. Ama onlar Suriye Kürdistan’ının da bile insanların kendilerini yönetmesine tahammülleri yok. Müdahale ederiz diyor. Oldu bittiye izin vermeyiz diyor. Şimdi orda Suni Araplar 10 tane devlet kursa Başbakan hepsini alkışlar. Ama Kürtler orada bir özerk yönetim kurmaya çalışıyor. Gece gündüz dolaşıp entrikalarla bunu engellemeye çalışıyor.” İfadelerine yer verdi.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
06-08-2012 11:45 - 1924 Okunma
 
İSTATİSTİK BİLGİLER
Tekil (Bugün) 408
Toplam 1021485
En Fazla 22999
Ortalama 545
Üye Sayısı 23
Bugün Üye Olan 0
Tüm Hakları Saklıdır ®2012 BATMAN TV
Ana Sayfa Faydalı Linkler İletişim Künye